tape
13 بهمن 1401 - 10:21

بازداشت ۷۰ سرشبکه‌ و ۸۵۷ قاچاقچی در مرز کردستان/ دیپلماسی مرزی ایران و عراق چگونه پیش ‌می‌رود + فیلم

مرزبانی استان کردستان در دهه ماهه نخست امسال بیش از ۲هزار میلیارد ریال کالای قاچاق در مرزها کشف کرده و ۷ باند قاچاق متلاشی، ۷۰ سرشبکه‌ و ۸۵۷ نفر قاچاقچی را نیز بازداشت کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، نیازهای طبیعی انسان‌ها به منابع موجود در محیط اطراف باعث شده تا انسان از ابتدای پیدایش خلقت و تشکیل قومیت‌ها و زندگی گروهی، محدوده معینی را برای خود مشخص کند و از آن محدوده درمقابل نفوذ، دخالت و بهره‌برداری سایر افراد جلوگیری و در صورت لزوم به‌طور دسته جمعی از حریم خود دفاع کند.

با افزایش جمعیت، گسترش قومیت‌ها، پیشرفت فرهنگ اجتماعی، افزایش دانش بشری، آگاهی از امکانات نهفته موجود در اطراف خود، پیشرفت تکنولوژی، افزون‌طلبی جوامع قدرتمند و سایر مسایل باعث شده که روز به روز شیوه‌های جدیدی در تعیین محدوده، نحوه کنترل، رفع اختلافات و دفاع از محدوده مرزی به وجود آید.

فرماندهی مرزبانی جمهوری اسلامی ایران یکی از رسته‌های فراجا است، که در زمینه کنترل مرزهای زمینی و دریایی کشور، حفظ و نگهداری میل‌های مرزی و سازماندهی امور مرزنشینان فعالیت می‌کند. پس از تعیین خطوط مرزی فعلی ایران با کشورهای همسایه و تنظیم قراردادهای مشترک انتظامات مرزی، رسیدگی و حل و فصل مسائل مرزی به عهده مرزبانان خودی و مرزبانان کشورهای همسایه محول و حدود اختیارات آنان در قراردادها تعیین شده است. بدین ترتیب پایه‌گذاری مرزبانی، روند تکمیلی و تحولات انجام گرفته در دو قرن گذشته به شرح زیر بوده است:‌

تا قبل از سال 1207 هجری شمسی حفاظت و کنترل مرزها و رفع اختلافات بر عهده عشایر و حکام محلی بوده و حکومت مرکزی فقط در موقـع شروع جنگ با کشور همسایه دخالت می‌کرد. از سال 1207 با تأسیس سازمان‌های اداری از جمله: وزارت امورخارجه، حل و فصل اختلافات مرزی از طریق دیپلماسی انجام گرفته اما حفاظت و کنترل مرزها کماکان به عهده عشایر و حکام محلی بوده و از سال 1307 پس از تشکیل ارتش منظم و استقرار تعداد معدودی پاسگاه‌های مرزی، کنترل مرزها بر عهده یگان‌های نظامی گذاشته شد.

در سال 1320 پس از عقد قراردادهای مشترک مرزی با همسایگان و تعیین کلانتران مرز (مرزبانان) به منظور رسیدگی و حل و فصل مسائل مرزی، کنترل مرزها به عهده اداره اطلاعات ژاندارمری سابق گذاشته شد و سال 1325 اداره کل مرزبانی کشور تشکیل و تحت نظر وزارت کشور کنترل مرزها را به عهده گرفت.

در سال 1326 اداره کل مرزبانی در تابعیت وزارت جنگ قرار گرفت و در سال 1335 این عنوان به دایره امور مرزی تغییر نام داد و کماکان تا سال 1342 در تابعیت وزارت جنگ باقی ماند و در سال 1342 سازمان مرزبانی از وزارت جنگ جدا شد و در تابعیت ژاندارمری قرار گرفت و پاسگاه‌های مرزی تدریجاً گسترش یافت و در سال 1347 دایره امور مرزی تحت عنوان: اداره مرزبانی تغییر نام داده و در سال 1350 رئیس اداره مرزبانی با سمت معاون ژاندارمری کل کشور و نهایتاً در سال 1362 با عنوان اداره مرزبانی یکی از ادارات مستقل ژاندارمری، کنترل مرزها را به عهده گرفت.

در سال 1366 کنترل حدود 400 کیلومتر از مرزهای شرقی کشور به کمیته انقلاب اسلامی محول شد؛ اما در سال 1369 مجدداً به ژاندارمری «ج.ا.ا» اعاده گردید.از آغاز سال 1370 با ادغام نیروهای انتظامی و تاسیس نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، کنترل و حل و فصل مسائل مرزی به عهده اداره کل مرزبانی گذاشته شد، تا اینکه در بهمن ماه 1388، فرماندهی مرزبانی با ساختار جدید، کار خود را آغاز و کنترل مرزها را به طور منسجم عهده‌دار شد و تحولات شتابنده‌ای را نسبت به گذشته در حراست از مرزها داشته است.

در کشور جمهوری اسلامی ایران به تبع استان کردستان کنترل و حفظ مسیر عبور خط مرز، استیفای حقوق دولت و مرزنشینان در مرز به مرزبانان محول شده است. هم‌اکنون سرتیپ احمدعلی گودرزی فرماندهی مرزبانی را برعهده دارد و در استان کردستان نیز سرهنگ محمد عارف سپهری عهده‌دار این مسئولیت است. مرزبانی در دوره جدید مدیریتی علاوه‌بر انجام رسالت کاری و ارتباط نزدیک با اصحاب رسانه، موضوع هوشمندسازی مرزها و تجهیز کردن مرزهای استان به دوربین‌ها و سیستم‌های اپتیکی را انجام داده و ضمن تعامل خوب با مرزنشینان، در راستای بهبود معیشت مرزنشینان نیز تلاش می‌کنند.

بازدید "سرهنگ محمد عارف سپهری" فرمانده مرزبانی استان کردستان از دفتر  خبرگزاری تسنیم  در سنندج فرصتی شد تا خبرنگاران این رسانه در گفت‌وگوی تفصیلی مسائل مهم استانی در حوزه مرزها را با وی به بحث و گفت‌و‌گو بگذارند که مشروح آن در زیر می‌آید:

امنیت در مرزهای کردستان مطلوب و هیچ‌گونه دغدغه ناامنی نداریم

تسنیم: وضعیت کنونی مرزهای استان کردستان چگونه است؟

مرزبانان استان کردستان وظیفه حفظ و حراست از 227 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق را بر عهده دارند و در انجام رسالت خود، لحظه‌ای غافل نبوده و علاوه بر اینکه تهدیدات امنیتی را با همکاری سایر نیروهای مسلح و دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی دفع کرده‌اند، در زمینه مبارزه بی‌امان با قاچاق کالا هم توفیقات چشمگیری داشته‌اند. 

 افتخار ما این است که سرباز ولایتیم و در این  مسیر گام بر می‌داریم و در سال جاری با تمام توان و تلاش شبانه‌روزی مرزبانان در راستای مبارزه با کالای قاچاق و ترددات غیرمجاز از مرزها، نقشی محوری داشته‌ایم. در ایام ناآرامی‌های امسال، مرزبانان از وظایف ذاتی خود غافل نشدند و مصمم‌تر از گذشته به رسالت خود که همان مرزبانی و کنترل مرز است، عمل کردند.

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران , استان کردستان , کردستان عراق ,

امنیت در مرزهای استان مطلوب و هیچ‌گونه دغدغه ناامنی نداریم، علی‌رغم اینکه هم‌اکنون سرما و یک متر برف در مرزها حاکم، دما هوا به 25 تا 30 درجه منفی رسیده و بسیاری از مسیرهای مواصلاتی جاده‌ای و خودروی بسته شده، اما هیچ مشکلی برای کنترل مرز نداشته و تدارکات از قبل اندیشیده شده است.

برای حفظ امنیت مرزهایمان، جان داده اما اجازه هیچ‌گونه نفوذ و ناامنی در کشور نخواهیم داد، از ابتدای سال‌جاری تاکنون 4 شهید برای استقرار امنیت مرزهایمان در استان داده اما همکاران و همرزمانمان مصمم‌تر از گذشته مشغول مرزبانی و کنترل مرزها هستند.

افزایش 48درصدی کشفیات قاچاق در مرزهای کردستان

تسنیم: اهم اقدامات و کشفیات مرزبانی استان کردستان در سال‌جاری را تشریح بفرمائید؟

ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان نهادهای استانی، مرزنشینان، ائمه جمعه و جماعت، ماموستاها و اصحاب رسانه به دلیل همراهی و همکاری صمیمانه با مرزبانی، به لطف الهی و اشرافیت اطلاعاتی که در حوزه مبارزه با قاچاق و کنترل نوار مرزهای استان داریم، توانستیم در 10 ماهه نخست امسال بیش از 2هزار میلیارد ریال کالای قاچاق را کشف که نسبت به مدت مشابه سال قبل 48درصد رشد داشته است. 

در طول این مدت 7 باند قاچاق را متلاشی، 70 سرشبکه‌ و 857 نفر قاچاقچی را نیز بازداشت و تحویل مراجع قضایی داده‌ و 380 دستگاه وسائط نقلیه حامل قاچاق در استان توقیف شده است.

کشف 11 هزار رأس انواع احشام سبک و سنگین، جلوگیری از خروج 700 هزار لیتر سوخت و یک میلیون قلم انواع دارو از کشور، 400 دستگاه تبلت و 500هزار پاکت از دیگر اقدامات مرزبانی کردستان در طول 10ماهه نخست امسال بوده است. 

انتظار می‌رود مردم خوب و نجیب استان کردستان به ویزه مرزنشینان فریب حیله و نیرنگ قاچاقچیان و افراد سودجو را نخورده و بیش از گذشته با فرزندان خود در مرزبانی همکاری داشته باشند. 

اجرای انسداد مرزی در 60 کیلومتر از مرزهای کردستان

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران , استان کردستان , کردستان عراق ,

تسنیم: وضعیت انسداد مرزهای استان کردستان که از سال‌ها قبل مطرح است، به کجا رسید؟

در طول چند سال قبل اقدامی در راستای انسداد فیزیکی و اپتیکی در مرزهای استان، اقداماتی انجام شده و اکنون نیز در جهت تحقق شعار هوشمندسازی تا رسیدن به نقطه مطلوب کماکان ادامه دارد چراکه هنور فاصله داریم، در حال حاضر تعدادی تجهیزات اپتیکی به ما واگذار و در مرزها مستقر شده است.

در سال‌های گذشته انسداد مرزی در 40 کیلومتر و در سال گذشته و امسال نیز در 20 کیلومتر از مرزهای استان کردستان اجرا شد. خوشبختانه مسئولان کشوری، ستاد کل نیروهای مسلح و مسئولان ارشد استانی نیز به انسداد مرزهای استان توجه ویژه داشته و این یک نقطه مثبت برای مرز کردستان است که ادبیات مشترکی برای تقویت انسداد فیزیکی و اپتیکی شکل گرفته و امسال شتاب بیشتری گرفت.

با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی مرزهای استان کردستان، هوشمندسازی و بهره‌گیری از تجهیزات نوین برای رصد مرزها به طور ویژه در دستور کار قرار دارد.   

تسنیم: کنترل مرزهای استان کردستان به چه شیوه است؟

اکنون بسیاری از نقاط مرزهای استان کردستان به صورت اپتیکی و الکترونیکی کنترل می‌شود و تجهیز تمام مرزها به این تجهیزات به روز همچنان ادامه دارد چراکه هدف ما این است که هیچ نقطه کوری در مرز نداشته باشیم.

امسال 6 مقر به مقرهای فعلی مرزبانی برای کنترل مرزهی استان کردستان اضافه شده و این مقرها از تجهیزات اپتیکی لازم نیز برخوردار شده‌اند که این امنیت پایدار مرزها را به دنبال خواهد داشت.

تسنیم: کوتاهی‌هایی از سوی اقلیم و دولت مرکزی عراق در کنترل مرزها برای جلوگیری از ورود تروریست‌ها به کشور صورت می‌گیرد، چه تدابیری اندیشیده شده است؟

مرزبانان ایران در کردستان علاوه‌بر اقدامات سخت پلیسی و کنترل فیزیکی و حضور مرزبانان در نوار مرزی، در زمینه دیپلماسی مرزی و ارتباط حسنه با مرزبانان کشور مقابل به طور مستمر فعالیت داشته و در سال جاری نیز چهار نشست و ملاقات مرزی با مسئولان مرزبانی عراق داشته و هدفمان بیشتر هم‌افزایی در کنترل مرز است.

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران , استان کردستان , کردستان عراق ,

ششم بهمن ماه جاری نیز یک نشست مرزی در کشور عراق با ریاست فرمانده مربانی فراجا ایران و عراق برگزار شده و طرف عراقی نیز قول‌هایی برای حضور بیشتر در نوار مرزی دادند و اقدامات بسیار خوبی آغاز شده و در طول شش ماه به اهداف تعیین‌شده خواهند رسید که این هم‌افزایی مرزبانان ایران و طرف مقابل جای خوشحالی دارد. قطعاً عملیات‌های مشترکی که طراحی شده منجر به کنترل مرزها می‌شود.

درخواست از مجلس برای افزایش اعتبارات تخصیصی به مرزها

تسنیم: سردار رادان فرمانده جدید پلیس، در سال‌های پیش که در ناجا بود، به مجلس می‌گفت اگر بودجه خوبی برای انسداد مرزها در نظر بگیرید، ظرف چند سال با کنترل آسیب‌های ترددهای غیرقانونی مرزی، هزینه‌ای که انجام شده برمی‌گردد، الان درخواست‌تان از مجلس چیست؟

این یک واقعیتی بوده که سردار رادان اعلام کرده و درخواست به‌جایی است چراکه باید نمایندگان مجلس توجه ویژه‌ای به اختصاص اعتبار به مرزبانی و انسدادها مرزها داشته باشند چراکه هر چقدر مرزها را از حیث فیزیکی، اپتیکی و هوشمند کنترل کنیم، تبعات اجتماعی پایین آمده و آسیب‌هایی که ناشی از نبود انسداد مرزی است، از بین می‌رود.

اگر اعتبار خوبی به مرزهای کشور به ویژه مرز کردستان اختصاص داده شود و از حالت کنترل سنتی خارج و اکنون که به سمت هوشمندسازی می‌رویم، آسیب‌های اجتماعی کاهش و نتایج بسیار خوبی خواهد داشت و باعث ارتقای امنیت می‌شود، بنابراین از مسئولان کشوری و استانی و نمایندگان مجلس انتظار می‌رود ما را کمک کنند.

تسنیم: آماری از بودجه پیشنهادی‌ در سال 1402 دارید، آیا میزان بودجه جوابگوی نیازهایتان بوده است؟

امسال با نگاه مثبت مسئولان کشوری و استانی، اعتبارات تخصیصی در قالب امنیت و عمران به مرزبانی کردستان افزایش بسیار خوب و چشم‌گیری داشته و هم‌اکنون پروژه‌های بسیار خوبی در مرزها در حال انجام است. البته این اعتبارات کفایت نیازهای ما نیست و می‌طلبد که اعتبارات جهشی باشد تا عقب‌ماندگی‌های سال‌های گذشته جبران شود.

بین متجاوز مرزی با کسی که دنبال امرار معاش است، تفاوت قائلیم

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران , استان کردستان , کردستان عراق ,

تسنیم: موضع مرزبانی در برخورد با کوله‌بران واقعی و متجاوزان مرزی به چه شیوه است؟

واژه کوله‌بری در شأن مردم خوب کردستان نیست اما متأسفانه این واژه در جامعه جا افتاده و در بیان مردم است، اکنون در شهرستان‌های مریوان، سروآباد و بانه بازارچه‌های مرزی وجود داشته و مردم مرزنشین می‌توانند از این بازارچه‌ها داد و ستد خود را به شرط اعمال قانون گمرک انجام دهند.

از سوی مردم انتقاداتی مبنی بر اینکه این بازارچه‌ها جوابگوی نیاز فعلی آنان نیست، وجود دارد در 2 سال اخیر تلاش‌های زیادی از سوی مسئولان کشوری و استانی در راستای تحقق خواسته مردم و بهبود معیشت مرزنشینان انجام شده اما باید با قانون مطابقت داده باشد.

کسی بخواهد تحت عنو‌ان کوله‌بر برای خود حقی ایجاد و در هرساعتی از شبانه‌روز از هر نقطه‌ای وارد مرزهای استان کردستان شود و تردد غیرمجاز داشته باشد، این خلاف قانون است و قانون‌گذار چنین اجازه‌ای را به هیچ کس نمی‌دهد، باید تردد از معابر مشخص باشد که اکنون مرز باشماق مریوان، سیران‌بند بانه و بازاچه‌های مرزی در سه شهرستان مریوان، سروآباد و بانه وجود داشته و می‌توانند فعالیت‌های اقتصادی انجام بدهند.

پیگیری‌های مسئولان امنیتی و سیاسی کشوری و استانی برای تحقق خواسته‌ها و رفع دغدغه‌های مرزنشینان منجر شده که در قالب یک طرح ساماندهی و تقویت معیشت مرزنشینان در مجلس به قانون تبدیل شود که منتظر ابلاغ هستیم. در ده 10 روز گذشته نیز در جلسه‌ای که در قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) در ارومیه برگزار شد تأکید بر تحقق خواسته مردم بود.

باید همه بدانند که ما باید در قبال کسی که دنبال امرار معاش و قاچاق کالا است، تفاوت قائل شویم، همه باید در چارچوب قانون فعالیت کنیم، نباید هر کسی بخواهد در هر ساعتی از شبانه‌روز وارد مرزهای استان شود چراکه این ناامنی ایجاد خواهد شد. اجازه تردد غیرمجاز را به هیچ کسی نمی‌دهیم چراکه این قانون است و مرزبانان نیز مجری قانون هستند.

تسنیم پرچمدار خنثی کردن توطئه‌های ضدانقلاب در کردستان است

تسنیم: چه انتظاری از رسانه‌های استان کردستان دارید؟

رسالت خبرنگاری بسیار خطیر و ارزشی است چون هم باید منافع و مسائل مردم را پیگیری کنند و هم مصالح و منافع نظام را مد نظر داشته باشند که این مساله ظرافت کار خبرنگاران را می‌رساند. رویکرد مرزبانی همواره پاسخگویی به افکار عمومی بوده و شاهد این ادعا، ارتباط و تعامل مستمر با خبرنگاران و اصحاب رسانه است. 

امروز برای تقدیر و تشکر از زحمات مجموعه خبرگزاری تسنیم کردستان در این دفتر حضور یافته‌ام، در مجموعه مرزبانی قدردان زحمات مدیر و خبرنگاران این رسانه فعال هستیم و برای پیشبرد اهداف، از ایده‌ها، پیشنهادات و انتقادات این عزیزان استقبال می‌کنیم. 

خبرگزاری تسنیم در استان همواره و به‌ویژه در ایام اغتشاشات امسال که اطلاع‌رسانی، بیان واقعیات و آگاهی‌دهی به مردم توسط امپراطوری رسانه‌ای دشمن دچار اشکالاتی شده بود و بسیاری از واقعیت‌های آشکار، طور دیگر و وارونه جلوه داده می‌شد، خوش درخشید و در خنثی کردن توطئه‌های دشمنان نظام پرچمدار بود و این را ما شهادت داده که به‌خوبی در سطح جامعه به رسالت خود و تنویر افکار عمومی می‌پرداخت و واقعیت‌ها را بیان می‌کرد.

فعالیت‌‌های خبرنگاران تسنیم با مجاهدت‌‌ها و رشادت‌هایی که در دوران مبارزات انقلاب، دفاع مقدس صورت گرفته، هم‌ سطح است، چراکه این رسانه در حوزه‌های مختلف بسیار به‌موقع ورود و با شایعات و جنگ گسترده رسانه‌ای مقابله کرده و در خنثی کردن دروغ و شایعات که بخشی از افکار عمومی جامعه را تحت تأثیر قرار داده، تأثیر به‌سزایی دارد.

مدیر دفتر  خبرگزاری تسنیم  در کردستان نیز در این بازدید با ارائه گزارشی از عملکرد و کارهای انجام‌شده در حوزه‌های مختلف، به تشریح برنامه‌ها و چشم‌اندازهای این رسانه در استان پرداخت و گفت: اطلاع‌رسانی فعالیت‌های نیروهای مسلح در کردستان را جزو وظیفه و افتخار دانسته و هر گونه خبری که موجب نمایش اقتدار و صلابت این مجموعه‌های زحمت‌کش به ویژه مرزبانی باشد، آمادگی انعکاس اخبار و مأموریت‌ها را داریم. در این بازدید معاون اجتماعی مرزبانی استان کردستان نیز حضور داشتند.

مرزبانی جمهوری اسلامی ایران , استان کردستان , کردستان عراق ,

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1014404